Nyhed

Innovativ panoramalift i Zillertal

Online: 27/10 2011

Nu introducerar Zillertal Arena i Österrike en ny lift som ger extra njutning på väg till toppen av berget.

I gondoler, med plats till åtta personer, levererar Zillertal både panoramautsikt över området och värme i sitsarna.

Den nya liften Gipfelbahn ska ersätta den 11 år gamla Sesselliften. Sedan den indvigdes år 2000 har det investerats 138 miljoner Euro (mer än en miljard svenska kronor) i Zillertal Arena. Det betyder bland annat att liftarna i området nu kan transportera upp till 84 000 skid- och snowboardåkare till toppen i timmen.

Samtidigt är de 316 snökanonerna med till att säkra perfekta snöförhållanden på Zillertal Arenas pister.

Inte bara för fartdårar
Zillertal Arena är inte bara för dem som tycker om att susa i slalom nedför de många pisterna. Det högst belägna längdskidspåret i Hohe Tauern Nationalpark invigs nämligen den kommande säsongen. Spåret, som är sju kilometer långt, ligger i 2315 meters höjd och ger möjligheter för att njuta av sol och utsikt i snösäkra spår.




Läs mer om Zillertal här

Förra: Branäsgruppen köper Vallåsen Nästa: Över trädtopparna med 130 kilometer i timmen

Se alla nyheter
Populära sidor på Skidresor.com just nu!

SkidShoppen - Restrea
Hitta skidresor och söka efter sista minuten skidresor/restplatser
Beställa skidkataloger från resebyråerna
Länder


Nyhetsbrev från Skidresor.com

Få spännande nyhetsbreve via e-mail med goda råd och tips som kan medverka till en bättre semester - anmäl dig här


Till toppen Till toppen Lägg till sidan till dina favoriter Bokmärk!Anmäl dig till vårt nyhetsbrev om skidresor och skidsemester med spännande nyheter, artiklar, erbjudanden, nyttiga tips Nyhetsbrev Bookmark and Share