Dimma nu, 12° under dagen, uppehåll resten av dagen.
Säsongen är inte igång. Senaste rapporten från 3/4-2026: 220 / 15 cm
Se webbkameror (2)Väderdata: Yr, levererat av MET Norway (CC BY 4.0)uppdaterad 8/11 kl. 02.17
Temperatur och nederbörd timme för timme.
TemperaturNederbörd (mm)
Denna väderprognos för Meiringen-Hasliberg gäller för höjden 600 m. 1 mm nederbörd ger ca 1 cm snö.
4.200 resor i resesökningen
SWISSPEAK Resorts Meiringen
Hotell · upp till 4 pers.
Snowtrexfrån 3 442 kr/pers.
5 skiddagar · avresa 9/1
Hotel Dakota
Hotell · upp till 2 pers.
Snowtrexfrån 7 563 kr/pers.
5 skiddagar · avresa 3/1
Parkhotel du Sauvage
Hotell · upp till 2 pers.
Snowtrexfrån 7 786 kr/pers.
5 skiddagar · avresa 10/1
Hotel Alpbach
Hotell · upp till 2 pers.
Snowtrexfrån 10 236 kr/pers.
5 skiddagar · avresa 16/1
Se fler resor till Meiringen-Hasliberg
4.200 resor i resesökningen
Här hittar du aktuella snörapporter och skidväderprognoser från Meiringen-Hasliberg. Snöstatistiken baseras på snörapporter från de 12 senaste säsongerna. Vi uppdaterar skidvädret dagligen så att du är redo för årets skidsemester. Hitta allmän information om skidsemester i Meiringen-Hasliberg här.
| Tid | Väder | Temp | Känns som | Vind | Nederbörd |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Dimma | 3° | 1° | 2,4 m/s syd-sydöst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Lätt molnighet | 3° | 3° | 1,2 m/s syd-sydöst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Sol och klart väder | 12° | 12° | 1,1 m/s nord | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Lätt molnighet | 5° | 4° | 1,5 m/s syd-sydöst | 0,0 mm |
| Tid | Väder | Temp | Känns som | Vind | Nederbörd |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Delvist molnigt | 3° | 1° | 2,0 m/s syd-sydöst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Delvist molnigt | 5° | 3° | 2,7 m/s syd-sydöst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Molnigt | 13° | 13° | 2,6 m/s sydöst | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Lätt regn | 10° | 10° | 2,9 m/s sydöst | 0,2 mm |
| Tid | Väder | Temp | Känns som | Vind | Nederbörd |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Regn | 10° | 10° | 2,3 m/s sydöst | 5,0 mm |
| 06:00–12:00 | Kraftigt regn | 10° | 10° | 1,4 m/s sydöst | 8,4 mm |
| 12:00–18:00 | Regn | 12° | 12° | 0,3 m/s syd-sydöst | 3,6 mm |
| 18:00–00:00 | Molnigt | 11° | 11° | 0,3 m/s sydöst | 0,1 mm |
| Tid | Väder | Temp | Känns som | Vind | Nederbörd |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Delvist molnigt | 10° | 10° | 0,5 m/s syd-sydöst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Molnigt | 5° | 4° | 1,5 m/s syd-sydöst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Molnigt | 16° | 16° | 1,2 m/s sydöst | 0,1 mm |
| 18:00–00:00 | Molnigt | 12° | 12° | 2,1 m/s sydöst | 0,0 mm |
| Tid | Väder | Temp | Känns som | Vind | Nederbörd |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Molnigt | 11° | 11° | 2,4 m/s sydöst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Molnigt | 11° | 11° | 2,7 m/s sydöst | 0,2 mm |
| 12:00–18:00 | Regn | 14° | 14° | 2,8 m/s sydöst | 3,5 mm |
| 18:00–00:00 | Kraftigt regn | 12° | 12° | 2,0 m/s syd-sydöst | 8,4 mm |
| Tid | Väder | Temp | Känns som | Vind | Nederbörd |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Kraftigt regn | 12° | 12° | 0,3 m/s syd-sydöst | 18,1 mm |
| 06:00–12:00 | Lätt regn | 10° | 10° | 0,8 m/s sydöst | 1,5 mm |
| 12:00–18:00 | Regnskurar | 12° | 12° | 0,2 m/s öst-nordöst | 3,8 mm |
| 18:00–00:00 | Lätt regn | 10° | 10° | 1,4 m/s nordväst | 2,2 mm |
| Tid | Väder | Temp | Känns som | Vind | Nederbörd |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Molnigt | 6° | 6° | 0,6 m/s nord-nordväst | 0,2 mm |
| 06:00–12:00 | Molnigt | 6° | 6° | 0,5 m/s nord-nordöst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Delvist molnigt | 9° | 9° | 1,0 m/s nord | 0,1 mm |
| 18:00–00:00 | Delvist molnigt | 5° | 5° | 0,7 m/s sydöst | 0,0 mm |
| Tid | Väder | Temp | Känns som | Vind | Nederbörd |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Delvist molnigt | 9° | 8° | 1,6 m/s sydöst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Delvist molnigt | 8° | 7° | 2,2 m/s sydöst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Delvist molnigt | 12° | 12° | 2,1 m/s sydöst | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Delvist molnigt | 8° | 7° | 2,1 m/s sydöst | 0,0 mm |
Väderdata: Yr, levererat av MET Norway (CC BY 4.0)uppdaterad 7/11 kl. 07.17
Statistiken är beräknad som ett genomsnitt av snödjupet i säsongerna 2001/02 till 2024/25.
Genomsnitt på toppenGenomsnitt i dalen
Har du åkt skidor i Meiringen-Hasliberg?
Betygsätt orten och berätta för andra vad du tyckte. Det tar ett par minuter.
Recensionerna är skrivna av användarna. Alla kontrolleras automatiskt för spam, reklam och kränkande innehåll innan de visas. Vi visar både positiva och negativa recensioner och kan inte kontrollera om recensenten har varit på orten.
© OpenStreetMap · OpenFreeMap · höjddata: Mapzen